Skutecznie zarządzaj marketingiem swojej firmy

Nie musisz być wykwalifikowanym marketerem, aby zarządzać działaniami marketongowymi w swoim biznesie. W tym dziale znajdziesz materiały, dzięki którym samodzielnie zaplanujesz, skontrolujesz oraz rozliczysz efektywność działań marketingowych.

materiały na start

Zacznij tutaj

Żeby skutecznie zarządzać marketingiem we własnej firmie, powinieneś zrozumieć podstawowe mechanizmy, które nim rządzą. Poniżej znajdziesz artykuły, które przybliżą Ci podstawy zarządzania marketingiem.

Co drugi przedsiębiorca którego spotykam mówi mi, że generowanie ruchu na stronie nie przynosi jego firmie realnych efektów biznesowych. Jeżeli Ty też regularnie płacisz za działania generujące ruch na stornie, ale nie mają one przełożenia na wzrost zamówień, marnujesz pieniądze.

Czas to zmienić!

Będąc właścicielem firmy, otrzymujesz dziesiątki ofert na działania marketingowe. Szukasz więc schematu, który realnie pozwoli Ci oszacować zwrot z inwestycji w marketing.

Ten artykuł pozwoli Ci go znaleźć.

ruch na stronie

Zarządzanie pozyskiwaniem ruchu

Żeby Twoja strona mogła sprzedawać, należy skierować na nią potencjalnych klientów. Poniższe artykuły pozwolą Ci zrozumieć specyfikę poszczególnych działań marketingowych nastawionych na pozyskiwanie ruchu, oraz skutecznie nimi zarządzać.

wszystkie artykuły

Wszystkie artykuły w tej kategorii

Poniżej znajdziesz wszystkie artykuły z kategorii zarządzanie marketingiem dla niemarketerów. Zapisz się na nasz newsletter aby nie przegapić informacji o najnowszych publikacjach!

Zarządzanie marketingiem

Dla osoby prowadzącej dowolny biznes zarządzanie marketingiem jest kluczowe z dwóch powodów:


  1. Po pierwsze dlatego, że marketing to obok sprzedaży największa dźwignia służąca do budowy biznesu.
  2. Po drugie, można łatwo stracić swoje pieniądze, nie kontrolując dostatecznie dobrze prowadzonych działań marketingowych.

W zarządzaniu marketingiem nie ma większego znaczenia, czy zlecasz działania zewnętrznej agencji, posiadasz własny zespół, pracujesz z freelancerami czy robisz wszystko osobiście.

Znaczenie ma natomiast to, czy posiadasz realną kontrolę nad działaniami, które zależnie od poziomu ich wykonania mogą albo budować Twój biznes, albo go hamować jego wzrost poprzez marnowanie zasobów.

Dla kogo tworzymy bazę wiedzy o zarządzaniu marketingiem?

Treści które tutaj znajdziesz adresowane są do właścicieli firm, przedsiębiorców oraz managerów niezwiązanych zawodowo z marketingiem, oraz nieposiadających marketingowego wykształcenia. Nierzadko to właśnie takie osoby muszą decydować o wydatkach na marketing, nadzorować postępy prac, osiągać konkretne cele, a także przeliczać wydane pieniądze na osiągnięte wyniki biznesowe.

Dlaczego jeszcze nie zarządzasz marketingiem własnej firmy?

Właściciele firm i managerowie często unikają zarządzania marketingiem, oddając większość kontroli w tym zakresie specjalistom. Znam trzy główne powody takiego stanu rzeczy:

Powód 1: Wrażenie trudności i hermetyczności

Specjaliści do spraw marketingu często posługują się specjalistycznym żargonem, niezrozumiałym dla osób postronnych. Ponadto reklamy przeróżnych webinarów i usług marketingowych pełne „tajnych tricków” i „5 sekretów” mogą sprawiać wrażenie, że jest to dziedzina pełna tajemnej wiedzy, której zgłębienie zajmuje wiele lat i wymaga ogromnego wysiłku.

Po części jest to prawda, ponieważ stanie się dobrym specjalistą w zakresie danego systemu reklamowego wymaga sporo czasu i praktyki.

Skuteczne zarządzanie marketingiem nie wymaga jednak głębokiej, specjalistycznej wiedzy eksperckiej. Aby robić to dobrze, powinieneś zrozumieć kluczowe pojęcia oraz zasady nim kierujące. Działania taktyczne oraz oprogramowanie narzędzi reklamowych prędzej czy później i tak zostawisz specjalistom.

Powód 2: Mylenie marketingu z kampaniami reklamowymi

Kampanie reklamowe na Facebooku czy w Google to nie jest „marketing”. To działania taktyczne będące elementem marketingu. Często są one mylone z marketingiem, ponieważ generują mierzalne efekty, np. w postaci sprzedaży czy nowych klientów.

Aby jednak miały szansę zadziałać, konieczne jest wykonanie „pracy w tle”, w postaci zdefiniowania grupy docelowej, procesu zakupowego klientów, propozycji wartości którą zrozumie klient, lejków sprzedażowych i wielu innych elementów strategicznych.

Zarządzanie marketingiem nie polega więc na zarządzaniu kampaniami reklamowymi. Tę działkę także zostawiamy specjalistom. Rolą osoby zarządzającej jest natomiast określenie precyzyjnych celów, mierników sukcesu oraz informacji o klientach, pozwalających specjalistom stworzyć maksymalnie skuteczne kampanie.

Powód 3: Wrażenie czasochłonności i skomplikowania

Raporty osób zajmujących się działaniami taktycznymi naszpikowane są danymi, statystykami, wytycznymi do wdrożenia... Przebicie się przez to morze danych, zrozumienie go, ocena sytuacji i podjęcie decyzji zakrawa na analityczny koszmar.

Jednak nie musi tak być.

Skuteczne zarządzanie marketingiem opiera się w dużej mierze na Dashboardach Managerskich oraz dobrze zaprojektowanych procesach. Oszczędzają one Twój czas i energię, maksymalnie skracając czas potrzebny do podejmowania decyzji.

Zarządzanie marketingiem przy użyciu Dashboardu Managerskiego

Zarządzanie marketingiem z dowolnego miejsca za pomocą Dashboardu Managerskiego

Dashboard managerski to przejrzyste zestawienie kluczowych dla biznesu danych marketingowych. Są one automatycznie pobierane z systemów analitycznych i masz je zawsze pod ręką. Widzisz tylko najbardziej istotne liczby i statystyki. Nie musisz przebijać się przez panele analityczne czy ogromne tabele Excela.

Procesy polegają natomiast na takim ustawieniu pracy w firmie, że odpowiednie elementy działań marketingowych są wykonywane automatycznie i sekwencyjnie, dlatego nie wymagają Twojego bezpośredniego zaangażowania i czasu. Przykładowo, wdrażając proces cyklicznej optymalizacji kampanii Google ADS sprawiasz, że Twój pracownik lub podwykonawca sam dba o ciągłą poprawę wyników, Tobie raportując jedynie uzyskane efekty.

Zarządzanie Marketingiem - baza wiedzy

Na górze strony znajdziesz odnośniki do artykułów dotyczących zarządzania marketingiem dla niemarketerów.

Część z nich jest jeszcze w fazie tworzenia. Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowych treściach, zapisz się do naszego newslettera:

Skutecznie zarządzaj marketingiem swojej firmy!

Zapisz się na nasz newsletter i cyklicznie otrzymuj nowe, użyteczne materiały dotyczące zarządzania marketingiem.

>