Zarządzanie marketingiem

Zarządzanie marketingiem dla niemarketerów

Zarządzanie marketingiem

Dla osoby prowadzącej dowolny biznes zarządzanie marketingiem jest kluczowe z dwóch powodów:

Po pierwsze dlatego, że marketing to obok sprzedaży największa dźwignia służąca do budowy biznesu.

Po drugie, można łatwo stracić swoje pieniądze, nie kontrolując dostatecznie dobrze prowadzonych działań marketingowych.

W zarządzaniu marketingiem nie ma większego znaczenia, czy zlecasz działania zewnętrznej agencji, posiadasz własny zespół, pracujesz z freelancerami czy robisz wszystko osobiście.

Znaczenie ma natomiast to, czy posiadasz realną kontrolę nad działaniami, które zależnie od poziomu ich wykonania mogą albo budować Twój biznes, albo go hamować jego wzrost poprzez marnowanie zasobów.

 

Dla kogo tworzymy bazę wiedzy o zarządzaniu marketingiem?

Treści które tutaj znajdziesz adresowane są do właścicieli firm, przedsiębiorców oraz managerów niezwiązanych zawodowo z marketingiem, oraz nieposiadających marketingowego wykształcenia. Nierzadko to właśnie takie osoby muszą decydować o wydatkach na marketing, nadzorować postępy prac, osiągać konkretne cele, a także przeliczać wydane pieniądze na osiągnięte wyniki biznesowe.

Dlaczego jeszcze nie zarządzasz marketingiem własnej firmy?

Właściciele firm i managerowie często unikają zarządzania marketingiem, oddając większość kontroli w tym zakresie specjalistom. Znam trzy główne powody takiego stanu rzeczy:

Powód 1: Wrażenie trudności i hermetyczności

Specjaliści do spraw marketingu często posługują się specjalistycznym żargonem, niezrozumiałym dla osób postronnych. Ponadto reklamy przeróżnych webinarów i usług marketingowych pełne „tajnych tricków” i „5 sekretów” mogą sprawiać wrażenie, że jest to dziedzina pełna tajemnej wiedzy, której zgłębienie zajmuje wiele lat i wymaga ogromnego wysiłku.

Po części jest to prawda, ponieważ stanie się dobrym specjalistą w zakresie danego systemu reklamowego wymaga sporo czasu i praktyki.

Skuteczne zarządzanie marketingiem nie wymaga jednak głębokiej, specjalistycznej wiedzy eksperckiej. Aby robić to dobrze, powinieneś zrozumieć kluczowe pojęcia oraz zasady nim kierujące. Działania taktyczne oraz oprogramowanie narzędzi reklamowych prędzej czy później i tak zostawisz specjalistom.

Powód 2: Mylenie marketingu z kampaniami reklamowymi

Kampanie reklamowe na Facebooku czy w Google to nie jest „marketing”. To działania taktyczne będące elementem marketingu. Często są one mylone z marketingiem, ponieważ generują mierzalne efekty, np. w postaci sprzedaży czy nowych klientów.

Kampanie reklamowe to nie “marketing”

Aby jednak miały szansę zadziałać, konieczne jest wykonanie „pracy w tle”, w postaci zdefiniowania grupy docelowej, procesu zakupowego klientów, propozycji wartości którą zrozumie klient, lejków sprzedażowych i wielu innych elementów strategicznych.

Zarządzanie marketingiem nie polega więc na zarządzaniu kampaniami reklamowymi. Tę działkę także zostawiamy specjalistom. Rolą osoby zarządzającej jest natomiast określenie precyzyjnych celów, mierników sukcesu oraz informacji o klientach, pozwalających specjalistom stworzyć maksymalnie skuteczne kampanie.

Powód 3: Wrażenie czasochłonności i skomplikowania

Raporty osób zajmujących się działaniami taktycznymi naszpikowane są danymi, statystykami, wytycznymi do wdrożenia… Przebicie się przez to morze danych, zrozumienie go, ocena sytuacji i podjęcie decyzji zakrawa na analityczny koszmar.

Jednak nie musi tak być.

Skuteczne zarządzanie marketingiem opiera się w dużej mierze na Dashboardach Managerskich oraz dobrze zaprojektowanych procesach. Oszczędzają one Twój czas i energię, maksymalnie skracając czas potrzebny do podejmowania decyzji.

Zarządzanie marketingiem z dowolnego miejsca za pomocą Dashboardu Managerskiego

Dashboard managerski to przejrzyste zestawienie kluczowych dla biznesu danych marketingowych. Są one automatycznie pobierane z systemów analitycznych i masz je zawsze pod ręką. Widzisz tylko najbardziej istotne liczby i statystyki. Nie musisz przebijać się przez panele analityczne czy ogromne tabele Excela.

Procesy polegają natomiast na takim ustawieniu pracy w firmie, że odpowiednie elementy działań marketingowych są wykonywane automatycznie i sekwencyjnie, dlatego nie wymagają Twojego bezpośredniego zaangażowania i czasu. Przykładowo, wdrażając proces cyklicznej optymalizacji kampanii Google ADS sprawiasz, że Twój pracownik lub podwykonawca sam dba o ciągłą poprawę wyników, Tobie raportując jedynie uzyskane efekty.

Zarządzanie Marketingiem – baza wiedzy

Poniżej znajdziesz odnośniki do artykułów dotyczących zarządzania marketingiem dla niemarketerów.

Część z nich jest jeszcze w fazie tworzenia. Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowych treściach, zapisz się do naszego newslettera:

Artykuły w bazie wiedzy

Paweł Bieniek

Pomagam przedsiębiorcom w zarządzaniu marketingiem i sprzedażą w oparciu o procesy i dane, aby bez konieczności kończenia specjalistycznych kursów byli w stanie szybciej skalować swoje firmy. Swoją ekspertyzę opieram na dwóch dekadach doświadczenia w biznesie, marketingu i sprzedaży.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website

>