3 lipca, 2020

Recenzja książki youpreneur

Ty też należysz do grona osób, które w marcu 2020 r. zaczęły zastanawiać się, jak przenieść swoją działalność do Internetu? Jeśli przebrnąłeś już przez dziesiątki godzin webinarów, darmowych e-booków czy porad na blogach i nadal nie jesteś pewien jak się do tego zabrać? Kilku moich klientów miało podobnie.

Sięgnąłem po książkę “YOUPRENEUR - jak zbudować i rozwinąć firmę opartą na marce osobistej”, ponieważ szukałem publikacji, która w łatwy i przystępny sposób pokaże im szerszą perspektywę jednoosobowej działalności online. Nie udając przy tym, że wystarczą tylko “3 tajne tricki” i “5 sekretów” z darmowego webinaru, aby zarabiać krocie. 

Książka “YOUPRENEUR” to najlepsza publikacja, którą udało mi się znaleźć na polskim rynku, aby ów cel zrealizować. Co nie znaczy, że ta książka jest dla wszystkich, oraz, że jest jakoś szczególnie dobra.

Książka “YOUPRENEUR” składa się z trzech części:

 1. 1
  Budowanie
 2. 2
  Sprzedawanie
 3. 3
  Zarabianie

Część pierwsza - “Budowanie”, pokazuje jak podejść do budowania marki osobistej od podstaw 

Zachęca do tego, abyś przed rozpoczęciem działań promocyjnych zwolnił na chwilę i zastanowił się, kim jesteś, oraz kto jest Twoim idealnym klientem. Przy czym nie wystarczy tutaj definicja w stylu “Mężczyzna 30-55 lat z dużego miasta, dobrze zarabiający, pracujący na stanowisku managerskim”. Chris Ducker zaleca, abyś swojego idealnego klienta opisał i sprofilował dużo dokładniej.

Patrząc na to od strony praktycznej, jest to najważniejsza i zarazem najmniej ekscytująca część książki. Bo przecież kto ma czas na głębokie analizy i przemyślenia, kiedy do wykonania jest tyle ciekawszych rzeczy, np. uruchomienie strony na Facebooku, zrobienie sesji zdjęciowej na LinkedIn czy instalacja bloga. 

Doświadczenie podpowiada mi jednak, że jeżeli nie zrobisz solidnie tej “nudnej”, koncepcyjnej części pracy, prawdopodobnie nie zdołasz przebić się przez internetowy szum. 

Wynika to głównie ze statystyki. Na świecie jest kilkaset milionów blogów (niektóre źródła wskazują na miliard), ponad 30 milionów kanałów YouTube. LinkedIn to ponad 2,7 miliona polskich użytkowników, który tworzą ponad 2000 nowych postów na platformie dziennie. 

Jeżeli więc będziesz “od wszystkiego”, a Twoje treści będą kierowane “do wszystkich”, staniesz się częścią szumu, tak samo, jak ludzie bez ściśle zdefiniowanych celów, walczący codziennie o odrobinę uwagi innych w Internecie. 

Niestety, już po pierwszych rozdziałach widać, że aby zrobić porządnie to, co zaleca autor, będziesz musiał sięgnąć po inne publikacje, ponieważ książka “YOUPRENEUR” bardzo mocno ślizga się po powierzchni omawianych tematów. 

Z jednej strony jest to zrozumiałe, gdyż nadmierne zagłębianie się we wszystkie omawiane kwestie mocno zwiększyłoby jej objętość. Z drugiej strony generyczne “rady”, w stylu “Najlepszym sposobem, aby zostać odnoszącym sukcesy Youpreneurem, jest bycie SOBĄ przez sto dwadzieścia procent czasu”, kują w oczy. 

Bo co to niby znaczy “bycie sobą”? Czy zgryźliwy cynik, który w końcu jest w 100% sobą, wylewając na innych wiadra jadu w internetowych “dyskusjach” ma szansę zostać odnoszącym sukcesy “Youpreneurem”?

Na szczęście istnieje masa przydatnych publikacji, dzięki którym możesz wykonać zalecenia umieszczone w rozdziale pierwszym książki “YOUPRENEUR” solidnie i dokładnie. 

Przykładowo:

W części pierwszej znajdziesz także dwa rozdziały omawiające, jak zacząć budować swój “internetowy dom”, oraz jak pokazywać się w mediach społecznościowych. 

Autor utrzymuje w nich konwencję opisaną powyżej, czyli znajdziesz tutaj jednocześnie:

 • Celne i ważne porady, np. argumentację, dlaczego nie warto budować swojego biznesu na portalach zewnętrznych, które cały czas zmieniają swoją politykę.
 • Masę porad mocno generycznych, z którymi w 2020 roku można by dyskutować, np. “Twoja strona internetowa musi dostarczać dużej ilości treści”.
 • Perełki, od których będzie zależało powodzenie i dalszy wzrost Twojej firmy, przykładowo, “konsekwencja w publikowaniu”, której istotność podkreśla prawie każdy, kto odniósł sukces w Internecie.

Druga część książki, nosząca tytuł “sprzedawanie”, zawiera omówienie tego, jak sprzedawać tworzone treści, oraz siebie jako eksperta 

Znajdziesz tutaj rozdziały:

 1. 1
  Jak rozpowszechnić swój przekaz.
 2. 2
  Jak pozycjonować siebie w roli eksperta.
 3. 3
  Jak rozwijać swój krąg biznesowy.
 4. 4
  Jak profesjonalnie budować swoją listę mailingową.

Brzmią one świetnie, ale pomimo tego część druga książki jest moim zdaniem merytorycznie najsłabsza. Stosunek rad “generycznych” (“musisz jak najczęściej występować”) do ważnych koncepcji biznesowych (“myśl jak firma medialna”) jest zdecydowanie niekorzystny.

Pomimo tego druga część książki robi świetną robotę w aspekcie odzierania internetowego biznesu opartego o markę osobistą ze złudzeń.

Zapytasz zapewne, jakich złudzeń? Otóż tych dotyczących “pasywności” internetu. 

Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że wystarczy stworzenie strony, napisanie kilku wpisów na blog, nagranie kursu online, uruchomienie reklam, a strumień klientów automagicznie pojawi się sam. Bez wysiłku i konieczności kontaktu z ludźmi.

To nieprawda. 

Biznes internetowy szczególnie oparty o markę osobistą wymaga dokładnie takich samych działań “w świecie rzeczywistym” jak każdy inny tradycyjny biznes. Przynajmniej na początku. Druga część książki “YOUPRENEUR” pokazuje to bardzo dobitnie.

Trzecia część książki, czyli “Zarabianie”, jest najbardziej praktyczna

Znajdziesz tutaj rozdziały:

 1. 1
  Jak podjąć decyzję o tym, co sprzedawać.
 2. 2
  Jak budować własny ekosystem.
 3. 3
  Jak rozwinąć właściwą strategię cenową.
 4. 4
  Jak wejść na rynek.
 5. 5
  Jak prowadzić nieustanne działania marketingowe.
 6. 6
  Jak wykorzystać potęgę zadowolonego klienta.

Chris Ducker w swojej książce najlepsze zostawił na koniec. Ta część jest najbardziej merytoryczna ze wszystkich. Zawiera jasne wskazówki dotyczące tworzenia strumieni przychodów opartych o Twoją markę osobistą. 

Jeżeli jesteś początkującym twórcą, ale nie masz pomysłu, jak zacząć monetyzować swoją działalność, znajdziesz tutaj sporą dawkę inspiracji. 

Jeśli dopiero myślisz o budowaniu biznesu opartego o markę osobistą, ta część pozwoli Ci zaplanować proces zarabiania, równoległy do procesu tworzenia nowych treści.

“YOUPRENEUR” - materiały dodatkowe

Czytając tę książkę, znajdziesz odwołania do materiałów dodatkowych, udostępnianych bezpłatnie przez autora. Są to przede wszystkim linki do poszczególnych narzędzi wymienionych w książce, jak również “blueprints” w formacie PDF, dotyczące budowania biznesu online, np. tworzenia e-booków.

Youpreneur Chris Ducker materiały dodatkowe

Przykład materiałów dodatkowych z książki YOUPRENEUR. Link do ich poprawnia znajdziesz wewnątrz publikacji.

Jeżeli kupisz książkę w języku angielskim na Amazon i dodasz tam jej recenzję, otrzymasz od autora uzupełniający zeszyt ćwiczeń (Companion Workbook). 

“YOUPRENEUR” - podsumowanie

“YOUPRENEUR” to dobra książka, jeśli jasno zdefiniujesz, do czego ma posłużyć. Ja polecam ją moim klientom prowadzącą działaność szkoleniową lub doradczą, którzy zastanawiają się, “jak wejść w Internet”.

Pozwala im ona na zrozumienie szerszej perspektywy prowadzenia tego typu działalności. 

Na pewno nie jest to książka, którą przeczytasz i od zera zbudujesz internetowy biznes. Jej podtytuł: “Praktyczny poradnik krok po kroku” sugeruje właśnie takie zastosowane, ale w praktyce jest ona zbyt ogólna i pobieżna, aby stanowić podstawowe źródło wiedzy. Niemniej doskonale pełni funkcję mapy, pokazującej co jest do zrobienia w całym procesie i jak do niego podejść.

Plusy:

 • Dobrze buduje ogólny obraz tego, co masz do zrobienia
 • Odziera internetowy biznes z mitów o łatwym zarabianiu
 • Krótka i przystępna w odbiorze

Minusy:

 • Masa bardzo ogólnych porad
 • Zbyt ogólna aby pasować do mojej definicji "poradnika krok po kroku"

Czy warto kupić "YOUPRENEUR - Jak zbudować i rozwinąć firmę opartą o marce osobistej"?

Warto, jeżeli:


1. Rozważasz rozpoczęcie budowania biznesu w oparciu o swoją markę osobistą, ale nie bardzo wiesz, z czym to się wiąże i od czego zacząć.


2. Jesteś początkującym twórcą i nie masz jeszcze pomysłu, jak zacząć zarabiać na tym, co robisz.

Zdobądź więcej praktycznej wiedzy dotyczącej budowania biznesu online

Jeśli szukasz konkretnych informacji dotyczących wykorzystania internetu w biznesie, wpisz w formularzu poniżej swój adres e-mail oraz imię. Raz na jakiś czas będę przesyłał Ci porcję informacji, dzięki którym usprawnisz swój biznes i jeszcze lepiej wykorzystasz Digital do osiągania swoich celów.

__CONFIG_group_edit__{}__CONFIG_group_edit__
__CONFIG_local_colors__{"colors":{"2c084":"Picton Blue","d9baf":"Royal Blue","b3ee6":"Link Water"},"gradients":{}}__CONFIG_local_colors__

W pełni wykorzystaj Digital w biznesie!

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj praktyczne wskazówki, dzięki którym jeszcze lepiej wykorzystasz Internet w biznesie.


Żadnego spamu, przeważnie raz w tygodniu.

O autorze

Paweł Bieniek

Pomagam przedsiębiorcom w zarządzaniu marketingiem i sprzedażą w oparciu o procesy i dane, aby bez konieczności kończenia specjalistycznych kursów byli w stanie szybciej skalować swoje firmy. Swoją ekspertyzę opieram na dwóch dekadach doświadczenia w biznesie, marketingu i sprzedaży.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>