8 lipca, 2019

Konfiguracja Google Search Console Poradnik

Niezależnie od tego, czy w swoich działaniach pozycjonerskich wykorzystujesz zespół wewnętrzny czy zewnętrznego partnera, pierwszym narzędziem, w które powinieneś się zaopatrzyć rozpoczynając działania SEO, jest Google Search Console.

Co to jest Google Search Console?

Google Search Console jest darmowym narzędziem wspomagającym proces optymalizacji stron na potrzeby wyszukiwarki. Żeby znaleźć się wysoko w bezpłatnych wynikach Google, twoja strona powinna spełniać pewne kryteria narzucone przez wyszukiwarkę. Google Search Console udostępnia informacje na temat tego, jak automatyczne systemy Google widzą twoją stronę, na jakie problemy natrafiają i co należy zrobić, aby je usunąć.

Po co używać Google Search Console?

GSC ma kilka głównych zastosowań:

 • Optymalizacja treści – tylko w GSC widać, za pomocą jakich wyszukań użytkownicy trafiają do twojej witryny oraz na jakich pozycjach znajdują się poszczególne podstrony.
 • Przyspieszenie indeksowania przez Google dzięki możliwości przesyłania map witryny.
 • Wykrywanie problemów z witryną.
 • Sprawdzanie dostosowania do urządzeń mobilnych.
 • Monitorowanie wyników rozszerzonych, jeżeli twoja strona udostępnia dodatkowe metadane.
 • Monitoring stron AMP (Accelerated Mobile Pages), jeśli twoja strona wspiera tę technologię.

Skoro wstęp teoretyczny mamy już za sobą, czas przystąpić do zakładania i konfiguracji Google Search Console.

Załóż konto Google, jeśli jeszcze go nie posiadasz

Do skorzystania z GSC potrzebujesz konta Google. Jeżeli jeszcze takiego nie masz, zobacz ja je założyć w poradniku: jak zarządzać dostępami do usług analitycznych i marketingowych.

Dodaj domenę do panelu Google Search Console

Żeby mieć dostęp do danych witryny, musisz ją dodać w panelu GSC. W tym celu najpierw zaloguj się w usłudze GSC za pomocą konta Google.

Po logowaniu kliknij w przycisk „Rozpocznij”:

Rozpocznij korzystanie z Google Search Console

Po logowaniu do Google Search Console rozpocznij proces dodawania nowej domeny

Możesz dodać swoją stronę na dwa sposoby:

 1. 1
  Poprzez weryfikację domeny głównej (nowy, ale zalecany)
 2. 2
  Poprzez dodanie prefiksu domeny (stary i niezalecany)

Sposoby są dwa, ponieważ Google działa w specyficzny sposób. Przypuśćmy, że adres twojej strony to www.mojastrona.pl, ale na stronę można wejść również przez adres mojastrona.pl (bez „www” na początku). Masz certyfikat SSL, więc stronę można przeglądać w wersji niezabezpieczonej, czyli http://mojastrona.pl, ale także w wersji zabezpieczonej, czyli https://mojastrona.pl.

Może wydaje się to nieistotne, ale najważniejsze, że w takim wypadku Google widzi cztery różne strony www:

 • http://www.twojastrona.pl
 • https://www.twojastrona.pl
 • http://twojastrona.pl
 • https://twojastrona.pl

Dodatkowo, jeśli masz subdomeny, np. https://szkolenia.mojastrona.pl, są to dla Google kolejne "nowe witryny".

Dobry specjalista SEO za pomocą kilku przekierowań 301 potrafi zrobić z tym porządek i sprawić, aby powielone wersje witryny z „www” i „bez https://” były widziane przez Google jako jedna. Mimo tego, dla bezpieczeństwa do panelu GSC, zawsze trzeba było dodawać różne wersje adresów URL. Ot tak dla pewności, czy nie zaczęły się indeksować jakieś duplikaty.

Żeby rozwiązać ten problem Google wprowadziło możliwość dodania i zweryfikowania domeny głównej, pod którą automatycznie będą podpinane wszystkie subdomeny i wersje z lub bez SSL. To znacznie ułatwia proces, ponieważ w tym wypadku dodajesz w panelu jedną domenę zamiast czterech różnych kombinacji. Niestety, sam proces weryfikacji domeny poprzez DNS jest nieco trudniejszy, niż standardowa weryfikacja plikiem lub innym kontem Google.

Jeżeli jesteś właścicielem domeny głównej, zweryfikuj ją za pomocą DNS. Jeśli zarządzasz tylko subdomeną, pozostaje ci skorzystanie z opcji „Prefiks adresu URL”.

Dlaczego musisz zweryfikować własność domeny

Google udostępniając dane na temat stanu indeksacji witryny, chce mieć pewność, że trafią one tylko do prawowitych właścicieli serwisu. Inaczej mówiąc, dane GSC np. portalu Onet.pl czy twojej konkurencji są przeznaczone tylko dla nich. Aby uzyskać dostęp do informacji na temat swojej witryny musisz udowodnić, że jesteś jej właścicielem.

Weryfikacja polega na wykonaniu czynności, które teoretycznie może zrobić jedynie właściciel strony lub osoba przez niego upoważniona. Osoby niepowołane raczej nie mają możliwości wklejenia kodu weryfikacyjnego na twoją stronę www, lub dodania nowego rekordu do strefy DNS twojej domeny. A jeżeli mają, bo np. włamią się na serwer, to raczej nie są zainteresowane wklejaniem kodów GSC 😉

Zweryfikuj domenę za pomocą dodania rekordu DNS

Osobiście rekomenduję taki sposób weryfikacji domeny, ponieważ wszystkie dane dla każdej z subdomen są widoczne w jednym miejscu.

Niestety, jest to funkcjonalność relatywnie nowa, dlatego np. podczas pisania tego tekstu występował problem z połączeniem tak zweryfikowanej domeny Google Search Console z kontem Google Analytics. Zakładam jednak, że Google intensywnie pracuje nad jego rozwiązaniem.

Aby rozpocząć proces, wybierz typ usługi „Domena” i wpisz nazwę swojej domeny. Bez przedrostków „www” ani oznaczeń protokołu typu https://.

Wybierze typ usługi w Google Search Console

Wybierz typ usługi "Domena" w Google Search Console i wpisz adres swojej strony www

W kolejnym kroku otrzymasz ciąg tekstowy, konieczny do wklejenia w rekord TXT twojej domeny. Skopiuj go.

Weryfikacja domeny w Google Search Console za pomocą rekordu TXT

Kod weryfikacyjny Google Search Console który powinieneś skopiować i wkleić w rekordzie TXT swojej domeny

Ustawianie rekordu TXT domeny – znajdź właściwy panel lub napisz do suportu

Czas udać się do panelu zarządzania usługami w firmie, w której masz wykupioną domenę. (lub w której masz serwer i wydelegowaną obsługę domeny). Przykładowo, jeżeli domenę masz wykupioną w Nazwa.pl, ale jest wydelegowana na serwer DNS Home.pl lub OVH.pl (gdyż tam fizycznie znajduje się strona), to zmian dokonujesz w Home.pl lub OVH.pl.

Pokażę ci jak to zrobić na przykładzie home.pl, niemniej u innych dostawców ten proces powinien wyglądać bardzo podobnie. 

Jeżeli coś pójdzie nie po twojej myśli lub nie czujesz się na siłach, aby spróbować zrobić to samodzielnie, napisz do biura obsługi klienta firmy, w której wykupiłeś domenę, mail o treści:

Dzień dobry,

W celu weryfikacji domeny mojadomena.pl w Google Search Console, proszę o dodanie do jej strefy DNS rekordu TXT o treści: {tutaj wklej tekst skopiowany z Google Search Console}

Pozdrawiam.

Pamiętaj, aby napisać maila lub założyć ticket w BOK w taki sposób, aby obsługa nie miała wątpliwości, że jesteś właścicielem konta lub domeny i możesz prosić o tego typu usługę.

Jeżeli chcesz dodać rekord samodzielnie, zobacz jak to zrobić na przykładzie panelu home.pl.

Dodawanie weryfikacyjnego rekordu TXT do domeny w panelu home.pl

Po zalogowaniu się w panelu przejdź do sekcji z listą swoich domen. Przy domenie, którą chcesz zweryfikować, poszukaj opcji typu „Zarządzanie rekordami DNS”:

Zarządzanie rekordami DNS

Następnie dodaj do domeny nowy rekord:

Dodaj nowy rekod dns w panelu domeny

W ustawieniach nowego rekordu zrób trzy rzeczy:

Dodawanie rekordu TXT z Google Search Console do domeny
 1. 1
  Ustaw typ rekordu na TXT.
 2. 2
  Wartość rekordu ustaw jako ciąg znaków skopiowanych z Google. U niektórych dostawców będzie trzeba dodatkowo wziąć go w cudzysłów, czyli „tutajciagznakowgoogle”. Najpierw jednak spróbuj bez cudzysłowu i sprawdź, czy zadziała.
 3. 3
  Kliknij w „OK” i zapisz ustawienia.

Po kilku chwilach dostaniesz potwierdzenie, że rekord DNS został dodany:

Poprawne dodanie rekordu TXT do domeny

Rekord TXT z kodem weryfikacyjnym Google Search Console został poprawnie dodany do domeny

Może jednak minąć nawet godzina, zanim zacznie być on widziany przez Google.

Sprawdź, czy nowy rekord TXT poprawnie pojawia się w konfiguracji domeny

To, że panel dostawcy domen potwierdza, iż nowy rekord jest na miejscu i działa, wcale nie oznacza, że jest tak w rzeczywistości. W przypadku nowego panelu home.pl i kilku innych dostawców zdarzało mi się osobiście, że w panelu wszystko wyglądało dobrze, ale w konfiguracji domeny rekord się nie pojawiał. W takich sytuacjach zostawał e-mail lub telefon do suportu.

Zanim jednak to zrobisz sprawdź za pomocą narzędzia TXT Lookup https://mxtoolbox.com/TXTLookup.aspx, czy rekord z kodem weryfikacyjnym jest na miejscu:

Sprawdzanie rekordu TXT

Jeżeli po kilkunastu minutach nie widać tutaj rekordu z odpowiednim kodem, z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz założyć, że panel dostawcy domen nie zadziałał jak należy lub zrobiłeś to w niewłaściwym panelu 😉  W takiej sytuacji skontaktuj się bezpośrednio z suportem. Draft maila znajdziesz gdzieś powyżej.

Zweryfikuj domenę w Google Search Console

Jeżeli cała procedura dodania rekordu TXT do domeny się powiodła, kliknij przycisk „Weryfikuj”:

Weryfikacja domeny w Google Search Console po dodaniu rekordu TXT

Kliknij przycisk "Weryfikuj" w panelu Google Search Console

Jeśli rekordu TXT nie widać w konfiguracji domeny, wysłałeś mail do suportu i dopiero czekasz na załatwienie sprawy, kliknij „zweryfikuj później”. Domena zostanie zapisana w panelu. Po dodaniu rekordu TXT będziesz mógł do niej wrócić i finalnie ją zweryfikować.

Dodaj i zweryfikuj prefiks URL

Jeżeli zarządzasz subdomeną lub z jakichś powodów nie chcesz przechodzić opisanej wyżej weryfikacji DNS, możesz zweryfikować tylko pojedynczy prefiks domeny. Na początek wejdź na swoją stronę www, zaznacz adres w pasku swojej przeglądarki i skopiuj go:

Skopiuj dokłądny adres strony z przeglądarki

Skopiuj adres swojej strony www z paska przeglądarki

Jeżeli masz zainstalowany certyfikat SSL i przekierowania w wersjach www/bez www, adres w przeglądarce będzie odzwierciedlał główny i preferowany adres witryny który powinieneś monitorować.

Wklej adres skopiowany z przeglądarki w pole Google Search Console:

Dodawanie głównego adresu strony do Google Search Console

Weryfikacja domeny w Google Search Console za pomocą prefiksu adresu URL

Jak widzisz, został on wklejony z odpowiednim prefiksem (http:// lub https://) oraz subdomeną („www” lub brak „www”). Kliknij ”Dalej”.

Weryfikując prefiks URL masz do wyboru kilka opcji:

Google Search Console opcje weryfikacji url prefiksu domeny

Dostępne opcje weryfikacji prefiksu URL domeny

 1. 1
  Przesłanie pliku na serwer. Opcja polega na pobraniu małego pliku HTML i umieszczeniu go w głównym katalogu twojego serwisu, np. za pomocą FTP.
 2. 2
  Tag HTML. Możesz wkleić w kod swojej strony głównej tag HTML, dzięki któremu Google zweryfikuje własność witryny.
 3. 3
  Konto Google Analytics lub Menedżer tagów Google. Jeżeli w witrynie masz skonfigurowany i zainstalowany Google Analytics lub/i Menedżera tagów Google, logujesz się do niego za pomocą tego samego konta Google co do GSC i masz odpowiednie uprawnienia, własność witryny zostanie zweryfikowana automatycznie.
 4. 4
  Dostawca nazwy domeny. Weryfikacja za pomocą DNS, która została opisana w poprzednim kroku.

Jeżeli używasz jednego konta Google do zarządzania wszystkimi usługami marketingowymi i analitycznymi, i konfigurowałeś już Google Analytics lub Menadżera tagów Google, prawdopodobnie nawet nie zobaczysz tego okna. Prefiks domeny zostanie zweryfikowany automatycznie. Dlatego warto zapoznać się z poradnikiem dotyczącym zarządzania usługami marketingowymi i analitycznymi Google.

Poczekaj na pierwsze dane

Po poprawnej weryfikacji domeny lub prefiksu URL, twoim oczom ukaże się pustka:

Pusty panel Google Search Console

Jest to całkowicie normalne, ponieważ dane w panelu GSC zbierają się dopiero od momentu poprawnej weryfikacji adresu URL lub domeny. Możesz spróbować nieco usprawnić ten proces, dodając w panelu mapę witryny XML, jeżeli ją posiadasz.

Dodaj mapę witryny XML do Google Search Console

Mapa witryny to zazwyczaj prosty plik tekstowy, zawierający listę wszystkich podstron twojego serwisu przeznaczonych do zaindeksowania przez wyszukiwarkę. Nie gwarantuje on pobrania i zaindeksowania przez wyszukiwarkę wszystkich zawartych w nim podstron, ale pod pewnymi względami ułatwia proces ich odnajdywania.

Mapę witryny generują przeważnie wewnętrzne mechanizmy oprogramowania, z którego korzystasz do budowania stron. W przypadku WordPress robią to wtyczki przeznaczone do wspomagania pozycjonowania, np. Yoast SEO.

Jeżeli nie wiesz, czy posiadasz mapę witryny XML dla wyszukiwarek, zapytaj dostawcę oprogramowania lub specjalistę SEO. W przypadku WordPress i wtyczki Yoast SEO mapa witryny znajduje się pod adresem twojawitryna.pl/sitemap.xml.

Kiedy ustalisz adres mapy witryny, warto ją dodać do panelu Google Search Console w zakładce „Mapy Witryn”:

dodawanie mapy witryny do Google Search Console
 1. 1
  Wejdź w zakładkę „Mapy Witryn”.
 2. 2
  Wpisz adres mapy witryny w sekcji „Dodaj nową mapę witryny” i kliknij „Prześlij”.
 3. 3
  Jeżeli wpisałeś poprawny adres, mapa witryn pojawi się na listingu „Przesłane mapy witryn”.

Nadawanie dostępów do konta Google Search Console

Za pomocą konta Google Search Console możliwe jest wyrządzenie wymiernych szkód domenie, np. poprzez jej wyindeksowanie z Google lub uznanie linków przychodzących za niechciane. Dlatego dostępy do tej konkretnej usługi powinieneś nadawać bardzo rozważnie!

Możesz nadać dostęp nowej osobie, klikając w „Ustawienia”, a następnie „Użytkownicy i uprawnienia”:

Google Search Console - nadawanie uprawnień nowym użytkownikom

Nadawanie nowym użytkownikom dostępów do Google Search Console

Następnie klikasz „Dodaj użytkownika”, wpisujesz jego adres e-mail (musi on być powiązany z kontem Google) oraz wybierasz poziom uprawnień:

Dodawanie adresu e-mail i uprawnień do Google Search Console

Nadawanie uprawnień Google Search Console nowemu użytkownikowi

 W GSC istnieją dwa poziomy uprawnień dla użytkowników dodawanych w panelu: 

 1. 1
  Pełne. Osoba posiadające te uprawnienia widzi wszystkie dane i może dokonywać niektórych zmian konfiguracyjnych. Nadawaj to uprawnienie tylko wtedy, jeśli musisz oraz masz pewność, że osoba, której je nadajesz, wie co robi.
 2. 2
  Ograniczone. Osoba może przeglądać dane i raporty generowane przez GSC, ale nie może wykonywać żadnych zmian konfiguracyjnych. Jest to poziom odpowiedni dla większości osób.

Oprócz tych dwóch poziomów uprawnień istnieje jeszcze poziom „Właściciela”, który ma pełną kontrolę nad ustawieniami witryny lub domeny. Żeby je uzyskać należy zweryfikować domenę lub prefiks URL za pomocą konta Google.

Jeżeli zrobi to twój pracownik lub firma SEO, to oni będą w Google właścicielami domeny, a ty nie będziesz miał nad nią kontroli. Dlatego ważne jest, abyś przeszedł proces weryfikacji osobiście, za pomocą głównego firmowego konta Google, a następnie tylko nadał odpowiednie uprawnienia innym.

Jak odzyskać uprawnienia właściciela Google Search Console w domenie zweryfikowanej przez kogoś innego

Możliwe, że twoją domenę ktoś już kiedyś zweryfikował za pomocą innego konta Google. W zasadzie nie jest to problem. W celu odzyskania kontroli:

 1. 1
  Usuń wszystkie dane weryfikacyjne poprzedniego właściciela, np: rekord TXT w strefie DNS domeny, kod weryfikacyjny w źródle strony, plik weryfikacyjny z serwera, dostępy administracyjne tej osoby Google Analytics lub Menadżerze tagów Google.
 2. 2
  Przejdź weryfikację za pomocą własnego konta, zgodnie z krokami opisanymi w tym poradniku.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, powinieneś zostać nowym, zweryfikowanym właścicielem domeny. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest przejrzenie i ewentualne usunięcie innych właścicieli twoich usług.

Sprawdzisz to w panelu „Ustawienia” -> „Użytkownicy i Uprawnienia” -> „Trzy kropki przy swoim koncie” -> „Zarządzaj właścicielami usług”:

Zarządzanie właścicielami usług Google Search Console

Zarządzanie właścicielami usług Google Search Console

Zostaniesz przeniesiony do starszej wersji panelu, gdzie przy interesującej cię domenie klikasz „Szczegóły weryfikacji”:

Szczegóły weryfikacji domeny w centrum dla webmasterów

Na kolejnym ekranie zobaczysz dokładne logi z przeprowadzonych weryfikacji, a pod nimi aktualnych zweryfikowanych właścicieli witryny. Każdemu z nich możesz cofnąć weryfikację za pomocą przycisku „Cofnij weryfikację”. Możesz także dodać innych właścicieli witryny za pomocą przycisku „Dodaj właściciela”:

Google Sesarch Console cofanie weryfikacji właściciela lub dodawanie włąściciela

Google Search Console - cofanie weryfikacji właściciela lub dodawanie nowych właścicieli do domeny

W Google Search Console nie polecam dodawania innych właścicieli witryny. Wyjątek stanowią specjaliści SEO, którzy niekiedy potrzebują bardzo wysokich uprawnień w GSC, aby poprawić błędy witryny oraz ewentualnie wyprowadzić ją z jakiegoś kryzysu.

Przeglądaj co jakiś czas i czyść dostępy do usługi Google Search Console, ponieważ jest o usługa krytyczna dla dobrego funkcjonowania twojej witryny w wyszukiwarkach.

Łączenie konta Google Search Console z Google Analytics

Usługa GSC uzupełnia dane zbierane przez Google Analitycs o parametry związane z wyszukiwaniem. Połączenie tych usług sprawi, że dostaniesz dostęp do niektórych danych GSC w panelu GA.

Aby połączyć konto GSC z GA, zaloguj się do panelu Google Analytics, wybierz odpowiednią usługę (jeśli masz ich kilka), przejdź do zakładki „Wszystkie usługi”, a następnie „Połącz z Search Console”:

Łączenie Google Search Console z Google Analytics

Łączenie konta Google Search Console z Google Analytics

W kolejnym kroku kliknij link „dodaj”:

Dodawanie konta Google Search COnsole do Google Analytics

Wybierz z listy swoją domenę i kliknij „zapisz”:

Wybór usługi Google Search Console w panelu Google Analytics

Podczas powstawania tego tekstu, Google nie umożliwiało jeszcze łączenia domen zweryfikowanych rekordem DNS z kontem Google Analytics. Dlatego jeżeli na liście wyboru nie widzisz twojej domeny, kliknij w „Dodawanie witryny do Search Console”. Zostaniesz przeniesiony do starego panelu Search Console, gdzie klikasz „Dodaj” i wklejasz adres URL swojej witryny:

Dodawanie witryny w starym panelu Google dla webmasterów

Dodawanie i weryfikacja domeny w starym panelu Google Search Console

Jako że jesteś zalogowany w Google Analytics, weryfikacja powinna odbyć się automatycznie.

Wróć do panelu GA, ponownie spróbuj połączyć konta. Właściwy adres powinien być już widoczny na liście wyboru. Kliknij „zapisz”.

Po połączeniu kont możesz wybrać widoki, na których będą pojawiały się dane z GSC. W tym celu należy przejść do zakładki „Wszystkie usługi” w panelu administracyjnym, a następnie wybrać „Dostosuj połączenie” w sekcji „Search Console”:

Gostosowywanie połączenia Google Search Console w Google Analytics

Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz udostępniać ich w określonych widokach, odznacz je na listingu:

Ustawianie widoczności danych Coogle Search Console w Google Analytics

Skutecznie analizuj działania marketingowe w Twoim biznesie

Skuteczna analiza marketingu w Twojej firmie sprowadza się do umiejętności wykorzystania odpowiednich narzędzi. Jeśli chcesz siętego nauczyć, zapisz się na nasz newsletter. Raz na jakiśczas otrzymasz w nim użyteczne oraz inspirujace materiały, dzięki którym jeszcze lepiej wykorzystasz Internet w biznesie.

__CONFIG_group_edit__{}__CONFIG_group_edit__
__CONFIG_local_colors__{"colors":{"2c084":"Picton Blue","d9baf":"Royal Blue","b3ee6":"Link Water"},"gradients":{}}__CONFIG_local_colors__

W pełni wykorzystaj Digital w biznesie!

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj praktyczne wskazówki, dzięki którym jeszcze lepiej wykorzystasz Internet w biznesie.


Żadnego spamu, przeważnie raz w tygodniu.

O autorze

Paweł Bieniek

Pomagam przedsiębiorcom w zarządzaniu marketingiem i sprzedażą w oparciu o procesy i dane, aby bez konieczności kończenia specjalistycznych kursów byli w stanie szybciej skalować swoje firmy. Swoją ekspertyzę opieram na dwóch dekadach doświadczenia w biznesie, marketingu i sprzedaży.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>