Jak zacząć sprzedawać na ebay

Jak zacząć sprzedawać na ebay

Skuteczność w sprzedaży transgranicznej sprowadza się zazwyczaj do dwóch rzeczy: dobrej oferty i doświadczenia. Interesujesz się sprzedażą transgraniczną, więc zapewne masz już dobrą ofertę. Pozwól więc, że podzielę się z tobą odrobiną doświadczenia na temat tego, jak zacząć sprzedawać na ebay i o co zadbać przed rozpoczęciem sprzedaży.

Dlaczego ebay jest na początek lepszy niż Amazon?

Główna różnica pomiędzy platformami leży w sposobie ich funkcjonowania. Ebay jest systemem typu marketplace, łączącym sprzedających i kupujących. Pod względem działania bardzo przypomina Allego. Jeżeli twoja logistyka transgraniczna działa słabo a obsługa klienta kuleje, kupujący wystawiają niskie oceny. Niskie oceny prowadzą do naturalnego spadku sprzedaży, oraz niekiedy do konieczności poniesienia większych kosztów prowizji ebay. Musisz nieco się postarać aby platforma zablokowała twoje konto.

Amazon jest sklepem, co oznacza, że na tej platformie funkcjonujesz bardziej jako podwykonawca firmy Amazon, niż jako zewnętrzny podmiot. Podlegasz więc wyśrubowanym standardom dotyczącym wysyłki, zwrotów oraz jakości obsługi klienta. Amazon nie narzuca ich wprost, niemniej słabe oceny wystawiane przez kupujących bardzo szybko prowadzą do usunięcia twojej oferty z platformy i blokady konta.

Tak więc jeżeli twoje procesy sprzedaży transgranicznej są na etapie tworzenia, ebay wybaczy ci więcej błędów i potknięć. Będziesz miał czas na dopracowanie procedur logistycznych, treści ofert, standardów obsługi klienta. Mając wszystko dopracowane na ebay, wejście na Amazon stanie się dużo prostsze.

Zanim zaczniesz sprzedawać na ebay powinieneś wykonać kilka obliczeń i analiz. Platforma na każdym rynku wygląda nieco inaczej i rządzi się swoimi cennikami, dlatego dobór produktów, strategię cenową oraz promocję powinieneś rozpatrywać osobno dla każdego kraju.

Przeanalizuj koszty prowadzenia sprzedaży ebay w docelowym kraju

Zacznijmy od podliczenia kosztów sprzedaży na platformie. W przypadku ebay składają się one z:

 • Prowizji dla serwisu ebay.
 • Prowizji dla PayPal.
 • Ewentualnych kosztów przewalutowania podczas wypłaty środków na firmowe konto złotówkowe.

Koszt opłat i prowizji eBay

Każda wersja językowa ebay ma własny, niezależny cennik. Aktualny zbiór cenników sprawdzisz tutaj: https://strefasprzedawcy.ebay.pl/oplaty-w-sprzedazy-za-granice

Przypuśćmy, że interesuje cię sprzedaż na rynek niemiecki poprzez ebay.de. Obowiązujący cennik sprawdzisz tutaj: https://www.ebay.de/help/selling/fees-credits-invoices/gebhren-fr-gewerbliche-verkufer?id=4122

Jak więc widzisz, istnieje kilka składowych prowizji ebay:

 • Stała prowizja od sprzedaży, wynosząca 0,05 euro.
 • 9% prowizji od całkowitej ceny sprzedawanego towaru, ale nie więcej niż 99 euro.
 • 12,5% prowizji, jeżeli jakość twojej obsługi jest oceniana na „poniżej średniej”.
 • 4,5% – 12% prowizji w wybranych kategoriach – zobacz w szczegółowej tabeli.
 • 0,35 euro opłaty za wystawienie oferty. Można ją częściowo lub całkowicie zniwelować posiadając sklep ebay.
 • Dodatkowy, ustalony przez ciebie procent prowizji w przypadku korzystania z płatnych form promocji w serwisie ebay.de (zazwyczaj ok 3-5%).

Sklep ebay

Elementem opcjonalnym, który ułatwia sprzedaż i nieco obniża jej koszty jest sklep ebay. Dzięki miesięcznej opłacie subskrypcyjnej wynoszącej w momencie pisania tego tekstu od 8,65 zł do 999 zł możesz:

 1. Wystawiać za darmo określoną liczbę ofert w zagranicznych serwisach ebay. Ilość bezpłatnych ofert dla każdej wersji abonamentowej i językowej sprawdzisz tutaj: https://www.ebay.pl/pages/help/sell/stores.html. Na początkowych etapach sprzedaży przeważnie wystarcza Duży Sklep za 149 zł miesięcznie. Przy sprzedaży na rynek niemiecki daje on możliwość wystawienia 2500 darmowych ofert na ebay.de, bezpłatny dostęp do narzędzi marketingowych oraz kilka innych udogodnień, z którymi zapoznasz się tutaj: https://verkaeuferportal.ebay.de/vorteile-eBay-Shops#top
 2. Zebrać w jednym miejscu wszystkie produkty które sprzedajesz, dzięki czemu kupujący będą mieli do nich łatwiejszy dostęp.
 3. Pogrupować swoje produkty w kategorie niezależnie od głównych kategorii ebay. Oznacza to, że możesz w sklepie stworzyć dział „Wyprzedaż”, „Outlet” czy „Ostatnie sztuki”, aby poprawić rotację w magazynie.
 4. Umożliwić klientom wyszukiwanie w obrębie twojego asortymentu.

Koszt prowizji i przewalutowań PayPal

Podstawową formą płatności na platformie ebay jest system PayPal. Dlatego firmy sprzedające na platformie powinny zarówno posiadać własne konto PayPal, jak i liczyć się z dodatkowymi prowizjami za jego korzystanie, naliczanymi zgodnie z poniższą tabelą:

Dodatkowym, „ukrytym” kosztem przymusowego korzystania z PayPal jest opłata za przewalutowanie, wynosząca 2-4%.

Jako polska firma możesz przelać pieniądze z konta PayPal do swojego banku tylko w złotówkach. Posiadanie bankowego konta walutowego w euro nie ma znaczenia. Jeśli więc sprzedajesz za granicą i zbierasz płatności od klientów np. w euro lub funtach, to każdorazowa ich wypłata na własne konto generuje koszt przewalutowania.

Od pewnego czasu ebay pracuje nad uniezależnieniem się od PayPal, opracowując własny system płatności o nazwie Managed Payments. Jest także firmą wchodzącą w skład konsorcjum tworzącego kryptowalutę Libra.

Kalkulatory sumarycznych opłat ebay

Jeżeli jesteś na etapie researchu i chcesz dla wybranych produktów szybko sprawdzić szacunkowe koszty sprzedaży ebay (z uwzględnieniem PayPal), skorzystaj z gotowych, darmowych kalkulatorów. Przykładowy to http://www.feecalculator.eu/en/fee_calculator.php

Wybierz produkty do sprzedaży na ebay

Kolejnym krokiem analizy powinno być sprawdzenie, jakie produkty sprzedają się w serwisie najlepiej. Istnieje wiele narzędzi pozwalających na analizę trendów ebay:

Explore ebay – narzędzie udostępniane bezpośrednio przez platformę, pozwalające na analizę bieżących trendów sprzedażowych na rynku niemieckim, brytyjskim, australijskim oraz amerykańskim.

Terapeak.com – rozbudowane narzędzie do analityki sprzedaży i szukania najbardziej popularnych produktów. Posiada darmową wersję demonstracyjną, którą możesz sprawdzić, jeśli masz już konto w serwisie ebay.

Shelf Trend – niedrogie narzędzie zbudowane głównie w celu analizy trendów sprzedażowych. Po rejestracji możesz skorzystać z darmowej wersji demonstracyjnej, która jest wystarczająca do zrobienia wstępnego researchu branży, w której działasz. Jeżeli chcesz sprzedawać łyżworolki na rynku niemieckim, możesz skorzystać z raportu „Recent Sales Report”, który podsumowuje sprzedaż w wybranej kategorii (lub ofert z wybranym słowem kluczowym) z ostatnich 30 dni.

Przykładowy raport będzie wyglądał następująco:

Shelf Trend przykład darmowego raportu ebay.de
Shelf Trend przykład darmowego raportu ebay.DE

Dowiesz się z niego między innymi:

 • Jakie są nazwy kont form, które sprzedają najwięcej interesującego cię asortymentu.
 • Ile sztuk zostało sprzedanych.
 • Jaka była średnia cena sprzedanej sztuki.
 • Jaka była średnia cena przesyłki. Zwróć uwagę, że najlepsi sprzedawcy oferują zazwyczaj darmową przesyłkę (średnia cena = 0,00 Eur).
 • Które marki sprzedają się u konkretnych sprzedawców.

Przygotowania do sprzedaży ebay: kody, opisy, zdjęcia

Dane analityczne i produkty wstępnie wytypowane do sprzedaży nie wystarczą do skutecznego konkurowania na rynkach zagranicznych. Przed wystawieniem ofert powinieneś odpowiednio przygotować kilka kluczowych elementów.

Przypisz produktom kody EAN / GTIN

Jeżeli sprzedajesz produkty własne lub niemarkowe, przy wchodzeniu na rynki zagraniczne niezbędne  jest przypisanie im kodów GTIN. Przy czym każda wersja językowa ebay ma co do nich własne wymagania. Na ebay.pl konieczne jest przypisywanie identyfikatorów do wszystkich nowych ofert. Ebay.de tylko do ofert  w wybranych kategoriach. Szczegółowe wymagania ebay wraz z odnośnikami do konkretnych wersji językowych znajdziesz tutaj: https://www.ebay.pl/pages/help/sell/product_identifiers.html#categories

Nawet jeżeli trafiasz ze swoim asortymentem w kategorię, w której ebay nie wymaga jeszcze podawania identyfikatora GTIN, warto przypisać go produktom z dwóch innych powodów:

 1. Identyfikatory EAN/GTIN są wymagane przy sprzedaży w serwisie Amazon. Jeśli myślisz o ekspansji na ten serwis, będą niezbędne do wystawienia tam ofert.
 2. Identyfikatory są wymagane przez Google w kampaniach produktowych. Jeżeli rozważasz uruchomienie własnego sklepu internetowego, rozważ ich wprowadzenie aby móc prowadzić tego typu kampanie.

W Internecie znajdziesz wiele ofert sprzedaży identyfikatorów. Najlepiej jednak kupować je z legalnego źródła, np. poprzez https://www.gs1pl.org/

Zadbaj o dobre opisy produktów w lokalnym języku

Dobre opisy produktów w lokalnym języku to jedna z największych inwestycji podczas ekspansji na rynki międzynarodowe. Istnieje kilka zasad, których powinieneś się trzymać przy ich tworzeniu:

Zacznij od małej grupy wyselekcjonowanych produktów

Wykonałeś pracę analityczną w poprzednim kroku po to, żeby nie inwestować dodatkowych środków w produkty, które na nowym rynku prawdopodobnie się nie sprzedadzą. Dlatego zacznij tworzenie opisów dla partii najlepszych towarów i obserwuj poziomy sprzedaży.

Błędem z którym często się spotykam u klientów jest zamawianie większej partii opisów niskiej jakości, zamiast mniejszej liczby, ale dla najlepszych produktów. W przypadku rynków zagranicznych niskiej jakości masowo tworzone opisy „zaprocentują” w przyszłości dodatkowymi kosztami w postaci obsługi klienta, oraz większą ilością zwrotów.

Opisz produkty najdokładniej jak to możliwe

Wstępnie będzie to kosztowało więcej, ale w dłuższej perspektywie mocno zaoszczędzisz na:

 1. Koszcie obsługi klienta. Czym mniej dodatkowych pytań ludzie zadają odnośnie oferowanego przedmiotu, tym mniej musisz wydać na obsługę klienta. Pisz opisy tak, aby odpowiadały na większość możliwych do zadania pytań.
 2. Koszcie zwrotów. Dobrze i szczegółowo opisany produkt to mniej zwrotów ze względu na nieporozumienia czy „niezgodność z opisem”.

Nie odstawaj od konkurencji konstrukcją oferty

Twoją rolą w sprzedaży przez Internet jest takie zaprezentowanie produktu, aby przekonać klienta do jego zakupu na odległość.  Bez możliwości jego dotknięcia, przymierzenia, porównania z innym na żywo.

Dobrze skonstruowana oferta powinna jak najbardziej zbliżać klienta do realnego odczucia obcowania z produktem. Najlepsi sprzedawcy wiedzą jak to robić, więc bacznie analizuj ich działania.

Stosuj w opisach i tytułach słowa kluczowe

Wybierz takie, które twoi klienci mogą wpisywać podczas wyszukiwania towarów które oferujesz. Użycie ich w tworzonych opisach spowoduje, że twoje oferty będą się wyświetlały nieco wyżej na listingach ebay. Ponadto twoje oferty ebay będą się pojawiały wyżej w wynikach wyszukiwania Google, co zapewni im dodatkową widoczność poza platformą. 

Nie szczędź środków na korektę językową

Tłumaczenie wzorcowego opisu produktu z języka polskiego możesz wykonać w praktycznie dowolnym biurze tłumaczeń. Natomiast kontrolę materiału i ewentualne ostatnie szlify warto powierzyć osobie, która posługuje się danym językiem od urodzenia i zna niuanse językowe branży, w której działasz.

Zadbaj o dobre zdjęcia produktowe

Dobre opisy produktów pozwalają na wygenerowanie oszczędności i poprawienie widoczności ofert, natomiast dobre zdjęcia pomagają klientom w podejmowaniu decyzji zakupowych. Istnieje kilka ogólnych zasad, których powinieneś się trzymać, tworząc zdjęcia dla serwisu ebay.

 1. Nie dodawaj do zdjęć produktów ramek, napisów, logotypów i informacji o przecenach/promocjach.
 2. Do każdej oferty dodaj minimum jedno zdjęcie, o minimalnym rozmiarze 500 pikseli (optymalnym 1600 piskeli) na dłuższym boku. Maksymalna liczba darmowych zdjęć które możesz dodać do oferty wynosi 12.
 3. Używaj jednolitego tła dla fotografowanych przedmiotów.
 4. Pokazuj szczegóły przedmiotów na zbliżeniach o wysokiej rozdzielczości.
 5. Pokaż jak najwięcej ujęć przedmiotu z różnych kątów i w różnej konfiguracji.

Ebay przygotował oficjalny poradnik z wytycznymi foto dla sprzedających, z którego ilustracje i przykłady można zastosować w artykule: https://pics.ebaystatic.com/aw/pics/sic/sr/photo/Photo_Center_Guide.pdf

Stwórz informacje transakcyjne ebay w lokalnym języku

Przed rozpoczęciem sprzedaży warto stworzyć szczegółowe warunki zwrotów, oraz opisać ogólne warunki handlowe dotyczące oferty. Będą one dostępne dla zainteresowanych klientów na karcie przedmiotu, poniżej jego opisu.

informacje transakcyjne ebay w języku niemieckim
Informacje transakcyjne ebay w języku niemieckim

Tworząc warunki handlowe i politykę zwrotów dla oferty, pamiętaj o kilku zasadach:

 1. Pisz językiem prostym i zrozumiałym dla zwykłych ludzi. Unikaj prawniczego żargonu i niezrozumiałych zwrotów. Twoim celem jest poinformowanie klienta jak będzie przebiegała transakcja, a nie tworzenie zabezpieczeń prawnych.
 2. W przypadku warunków handlowych opisz jak wygląda płatność, ile czasu zajmuje pakowanie, wysyłka, kiedy klient może spodziewać się paczki, jak będzie informowany o zmianie statusu zamówienia itp.
 3. W przypadku polityki zwrotu dokładnie opisz procedurę, którą musi wykonać klient aby szybko i sprawnie zwrócić towar. Określ, kto pokrywa koszt przesyłki zwrotnej i ile czasu klient ma na zwrot. Przy czym twoje wytyczne powinny być zgodne z przepisami dotyczącymi zwrotów w krajach, w których sprzedajesz. Garść informacji na temat zwrotów międzynarodowych znajdziesz w sekcji pomocy ebay: https://strefasprzedawcy.ebay.pl/zwroty-miedzynarodowe
 4. Nie kopiuj zasad i polityk innych sprzedawców. Sprawdź co jest obecnie rynkowym standardem i stwórz swoje. Pamiętaj, że wydłużenie czasu na zwrot lub wzięcie na siebie jego kosztów może stanowić sporą przewagę konkurencyjną. Załóż jednak, że ilość zwrotów z rynków zagranicznych będzie oscylowała na poziomie podobnym do tego, który obecnie masz w Polsce.

Gro pracy związanej z obsługą klientów zagranicznych stanowią pytania o szczegóły oferty, czas realizacji zamówienia, płatności oraz zasady zwrotów.

Tak więc mając przygotowane polityki i zasady handlowe, dobrze opisane produkty, oraz dodając numery trackingowe przesyłek do e-maili transakcyjnych, praktycznie eliminujesz potrzebę posiadania pełnoetatowego suportu w danym języku. Tym bardziej, że ebay nie wymaga podawania w treści ofert numeru telefonu do firmy.

Tworzenie kont ebay i PayPal

Mając przygotowane materiały sprzedażowe i transakcyjne w docelowym języku, możesz założyć konto ebay. Aby komunikacja transakcyjna nie ginęła w gąszczu codziennej masy e-maili, warto zarejestrować konto na osobnym, przeznaczonym tylko do tego celu adresie e-mail.

Tworzenie konta ebay

Jako polska firma zakładasz konto na ebay.pl, rejestrując się tutaj: https://reg.ebay.pl/reg/PartialReg?acntType=business. Z polskiego konta będziesz miał dostęp do zagranicznych wersji językowych. Po założeniu konto będziesz musiał zweryfikować. Najszybszy sposób to metoda weryfikacji za pomocą firmowej karty kredytowej VISA, o ile oczywiście ją posiadasz.

Jako firma możesz założyć więcej niż jedno konto. Taka opcja przydaje się szczególnie wtedy, gdy sprzedajesz różnorodne towary z różnych branż. W takiej sytuacji warto rozważyć założenie osobnego konta dla specyficznych kategorii produktów.

Pamiętaj jednak, że w przypadku blokady jednego z twoich kont, np. ze względu na niską jakość obsługi klienta, ebay zablokuje wszystkie inne konta stworzone dla danego numeru NIP, i nie pozwoli na założenie kolejnych do momentu wyjaśnienia sprawy.

Tworzenie konta PayPal

Utwórz także firmowe konto PayPal, które jest niezbędne do rozpoczęcia sprzedaży ebay. W poprzednich krokach zapoznałeś się z cennikami oraz ewentualnymi kosztami przewalutowań. Na tym etapie oprócz stworzenia konta ważne jest też podpięcie do niego formowej karty kredytowej lub debetowej, która posłuży do rozliczania z ebay opłat za korzystanie z serwisu.

Zdecyduj, w jakiej walucie będziesz się rozliczał

Jako polska firma na ebay masz możliwość rozliczania się w złotówkach lub euro. Jeżeli chcesz sprzedawać do Niemiec, a twoją walutą rozliczeniową są złotówki, ebay automatycznie przeliczy twoje ceny na euro. Klient zobaczy ceny złotówkowe dopiero w szczegółach danej oferty.

Taki rodzaj prezentacji cen znacznie utrudnia handel zagraniczny, szczególnie w konkurencyjnych branżach. Twoje ceny zmieniają się wraz z różnicami kursowymi i nie masz nad nimi kontroli. Z biznesowego punktu widzenia waluta rozliczeniowa powinna być dostosowana do rynku na którym chcesz sprzedawać.  Dlatego jeżeli wchodzisz na ebay z zamiarem sprzedaży zagranicznej, warto wybrać euro. Jeśli chcesz na początku „poćwiczyć” sprzedaż w Polsce, wybierz złotówki.

Marketing ebay – podstawowe zasady które powinien znać każdy sprzedawca

Działania marketingowe w serwisie ebay można podzielić na trzy kategorie:

Działania bezpłatne

Podstawowe działania bezpłatne, polegające na używaniu w tytułach i opisach ofert odpowiednich słów kluczowych, wyszukiwanych przez klientów. Słowa te można znaleźć między innymi w narzędziu Keyword Tool.

Wystarczy w zakładce „eBay” wpisać ogólne słowo kluczowe opisujące nasz produkt oraz wybrać odpowiedni rynek. Narzędzie podpowie, jakich wyszukań z użyciem tego słowa dokonywali klienci platformy. Warto wzbogacić o nie tworzone opisy oraz tytuły ofert.

Analiza słów kluczowych ebay narzędziem keywordtool
Analiza słów kluczowych ebay narzędziem keywordtool

Działania płatne

Działania zaawansowane, wymagające użycia narzędzia Verkäufer-Cockpit Pro. Jest to specjalne narzędzie, działające tylko w ramach ebay.de. Dzięki niemu możesz prowadzić bardziej zaawansowane działania reklamowe, przykładowo:

 • Czasowe przeceny wybranych towarów, wynoszące nawet do 75% zniżki od ceny bazowej.
 • Promocje dla większej ilości sztuk, przykładowo, przy zakupie jednej sztuki klient otrzymuje 30% rabatu na drugą.
 • Reklamy płatne za efekt. Co ciekawe, konstruując kampanię określamy, jaki dodatkowy procent od sprzedaży oferujemy serwisowi ebay w zamian za przeprowadzenie kampanii produktu.

Udział w programach dodatkowych

Przykładowo, udział w programie ebay Plus – program analogiczny do Allegro Smart, dający uczestniczącym w nim firmom liczne benefity oraz rabaty.

Niestety, z programu skorzystać mogą tylko firmy lokalne, czyli np. na ebay.de firmy z terenu Niemiec, a na ebay.com firmy amerykańskie.

Paweł Bieniek

Pomagam przedsiębiorcom w zarządzaniu marketingiem i sprzedażą w oparciu o procesy i dane, aby bez konieczności kończenia specjalistycznych kursów byli w stanie szybciej skalować swoje firmy. Swoją ekspertyzę opieram na dwóch dekadach doświadczenia w biznesie, marketingu i sprzedaży.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website

>