Digitalizacja biznesu to działanie, które albo wyniesie go na nowy poziom, albo przysporzy Ci niepotrzebnych nerwów i strat finansowych. Wszystko zależy tylko od tego, jak podejdziesz do jego realizacji.
Jeżeli zastanawiasz, jak wejść z biznesem do Internetu, lub w jaki sposób wykorzystać Internet do osiągania swoich biznesowych celów, poniżej znajdziesz 4 najważniejsze punkty, które powinieneś przemyśleć, zanim zaczniesz działać.
1. Określ swoje oczekiwania
Przedsiębiorcy zbyt często inwestują w działania w Internecie, bez jasno sprecyzowanych celów. Przynajmniej tak wynika z moich obserwacji. Prowadzi to do szeregu nieporozumień, frustracji i utraty pieniędzy. No bo niby wiadomo, że pojawiamy się w Internecie po to, żeby mieć więcej klientów, więcej pieniędzy, czy nie zostać w tyle za konkurencją, ale czy na pewno o to chodzi?
Jako przedsiębiorca przekonałem się, że w biznesie nie zawsze celem jest "więcej". Czasami chcemy zająć się czymś innym, bo "biznesem" nam się już ulewa. Czasami chcemy zautomatyzować i zoptymalizować sposób, w jaki firma działa. Zniwelować marnotrawstwo czasu i zasobów.
Dlatego ważne jest, abyś przed rozpoczęciem "Digitalizacji" szczerze odpowiedział sobie na pytanie "Po co?". Po co chcesz wdrażać w firmie nowe narzędzia pracy? Po co chcesz otwierać sklep internetowy? Po co Ci firmowy profil na Facebooku. Robienie czegoś tylko dlatego, że robią tak inni, jest prostą drogą do strat.
Przykładowe oczekiwania dotyczące Digitalizacji biznesu, z którymi się spotkałem:
Internet i narzędzia dostępne za jego pośrednictwem mogą Ci pomóc w osiągnięciu dowolnych celów, jeżeli tylko jasno je zdefiniujesz. I wcale nie muszą to być cele typu "więcej".
2. Największa przeszkoda, którą napotkasz Digitalizując biznes pochodzi z wewnątrz
Powiedzmy, że Twoim celem jest zdjęcie sobie codziennego zarządzania przedsiębiorstwem z głowy i (przy wsparciu systemu) przekazanie tej roli komuś innemu. Wiesz, że aby to zrobić, potrzebujesz przestawić firmę na procesowy sposób pacy, dzięki któremu zarządzenie jej bieżącym funkcjonowaniem będzie łatwiejsze i bardziej usystematyzowane.
Inwestujesz więc w system do zarządzania zadaniami i zaczynasz tworzyć pierwsze procesy. Pracujesz jak szalony. Jesteś zmotywowany i rozpędzony, ponieważ widzisz światełko w tunelu codziennej biznesowej udręki. Po kilku dniach kończy się asfalt i zaczynasz jechać po grząskim błocie. Twój bolid napotyka coraz większy opór, aż finalnie rozbija się o wielki mur z żelbetonu.
Największa trudność którą napotkasz Digitalizując biznes, to paradoksalnie nie wybór odpowiedniego narzędzia czy jego cena, ale wewnętrzny opór organizacji przed zmianą.
Widziałem sporo bardzo dobrych projektów Digitalowych które umierały, ponieważ nie zostały odpowiednio wdrożone i zakomunikowane wewnątrz organizacji.
Żeby to zrozumieć, przyjmij na chwilę punkt widzenia swoich ludzi.
Wszystkie powyższe, to przykłady z prawdziwego życia, których doświadczyłem osobiście. Jest tylko jeden wniosek, który z nich wynika:
Najważniejszą rzeczą w procesie Digitalizacji biznesu (niezależnie od tego, co chcesz zrobić), jest odpowiednie sprzedanie tej koncepcji wewnątrz organizacji. Czym większej ilości osób będzie dotyczyła zmiana, tym bardziej powinieneś o to zadbać.
3. Zacznij od małej skali
Rozpoczynanie digitalizacji od wprowadzania wielkich i radykalnych zmian jest błędem. Musi chwilę potrwać, zanim organizacja zrozumie i nauczy się wykorzystywać nowe narzędzia i możliwości.
Dlatego warto zacząć wdrażać duże zmiany małymi krokami. Przykładowo:
- 1Wdrażanie projektowego systemu pracy zacznij od jednego, małego zespołu, a następnie dodawaj do niego po kolei kolejne działy organizacji. Dzięki temu ludzie, którzy znają narzędzie dłużej, będą mogli pomóc we wdrożeniu się nowym.
- 2Wdrażanie nowego narzędzia zacznij od wykorzystywania jednej podstawowej funkcji. Przykładowo, narzędzia do zarządzania procesami można zacząć używać jako wewnętrznego komunikatora, który ma zastąpić maile, albo wewnętrznego systemu przechowywania plików i dużych załączników, aby nie przesyłać ich za pomocą maili.
- 3Działania marketingowe można zacząć od promowania jednego produktu lub segmentu w Twojej ofercie i w miarę postępów stopniowo rozszerzać na pozostałe.
- 4Tworzenie treści na potrzeby marketingu można zacząć od spisania odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania klientów po to, aby przy kolejnych pytaniach zespół mógł odesłać klienta do odpowiedzi, zamiast pisać ją każdorazowo od zera.
Powyższe przykłady są również zaczerpnięte z prawdziwych wdrożeń. Sprawdziły się, ponieważ rozłożyły krzywą uczenia się organizacji na mniejsze fragmenty. Inaczej mówiąc, organizacja, która uczy się danego narzędzia lub sposobu pracy etapami, stawia mniejszy opór.
4. Myśl o obecności w Internecie jak o budowaniu punktu w galerii handlowej
Lubię porównywać Internet do ogromnej galerii handlowej, ponieważ takie porównanie pozwala dobrze ukierunkować myślenie o obecności tam.
Jako przedsiębiorca możesz skorzystać z dobrodziejstw galerii handlowej na wiele sposobów:
Niezależnie od tego, jak chcesz wykorzystywać galerię handlową w swoim biznesie, musi stać za tym konkretny cel i określona mechanika. Samo stworzenie strony Internetowej twojego biznesu z podstronami "O nas" i "Oferta" to trochę tak, jakbyś zostawił stos ulotek w jakimś ciemnym, zapomnianym kącie galerii. Efekt z takiego działania będzie zerowy. Co zatem zrobić?
Każdy punkt w galerii handlowej ma swoje cele i mechanikę działania. Sprzedawcy z banków zaczepiają ludzi o określonym profilu demograficznym, biura podróży tapetują przeszklone witryny ofertami "Last Minute", a największy sklep wielkopowierzchniowy zabija cenowo wszystko, co stara się z nim konkurować.
Zatem rozpoczynając swoje działania w internecie powinieneś określić:
- 1Jakie cele ma realizować Twoja strona i inne punkty styku z klientem (np. profile w mediach społecznościowych).
- 2Jakie mechanizmy muszą zadziałać, aby cele były realizowane (np. co musi zawierać strona, aby generować leady).
- 3Jeżeli otwierasz sklep, to jaki masz plan na konkurowanie z tym wielkopowierzchniowym molochem obok, który może zaoferować to samo co Ty, tylko o 30% taniej?
Zdobywając praktyczną wiedzę o Digitalu zwiększasz swoje szanse na sukces
Digitalizacja firmy nie należy do zadań łatwych. Szczególnie jeżeli nie masz czasu na uczenie się technologii i marketingu od podstaw. Treści na niniejszej stronie Tworzę właśnie po to, aby pomóc przeprowadzić ten proces jak największej liczbie właścicieli firm i managerów. Jeżeli chcesz być na bieżąco z praktyczną wiedzą z zakresu Digitalu i na jej podstawie rozwijać nowe biznesowe kompetencje, poniżej możesz zapisać się na bezpłatny newsletter.