20 lipca, 2020

Skuteczna Digitalizacja Biznesu

Digitalizacja biznesu to działanie, które albo wyniesie go na nowy poziom, albo przysporzy Ci niepotrzebnych nerwów i strat finansowych. Wszystko zależy tylko od tego, jak podejdziesz do jego realizacji.

Jeżeli zastanawiasz, jak wejść z biznesem do Internetu, lub w jaki sposób wykorzystać Internet do osiągania swoich biznesowych celów, poniżej znajdziesz 4 najważniejsze punkty, które powinieneś przemyśleć, zanim zaczniesz działać.

1. Określ swoje oczekiwania

Przedsiębiorcy zbyt często inwestują w działania w Internecie, bez jasno sprecyzowanych celów. Przynajmniej tak wynika z moich obserwacji. Prowadzi to do szeregu nieporozumień, frustracji i utraty pieniędzy. No bo niby wiadomo, że pojawiamy się w Internecie po to, żeby mieć więcej klientów, więcej pieniędzy, czy nie zostać w tyle za konkurencją, ale czy na pewno o to chodzi?

Jako przedsiębiorca przekonałem się, że w biznesie nie zawsze celem jest "więcej". Czasami chcemy zająć się czymś innym, bo "biznesem" nam się już ulewa. Czasami chcemy zautomatyzować i zoptymalizować sposób, w jaki firma działa. Zniwelować marnotrawstwo czasu i zasobów.

Dlatego ważne jest, abyś przed rozpoczęciem "Digitalizacji" szczerze odpowiedział sobie na pytanie "Po co?". Po co chcesz wdrażać w firmie nowe narzędzia pracy? Po co chcesz otwierać sklep internetowy? Po co Ci firmowy profil na Facebooku. Robienie czegoś tylko dlatego, że robią tak inni, jest prostą drogą do strat.

Przykładowe oczekiwania dotyczące Digitalizacji biznesu, z którymi się spotkałem:

 • Chcę wdrożyć narzędzie do projektowego systemu pracy po to, żeby przekazać zarządzanie biznesem komuś innemu.
 • Chcę wdrożyć narzędzie do komunikacji projektowej po to, żeby moi ludzie nie spędzali 4 godzin dziennie na czytaniu i pisaniu setek e-maili.
 • Chcę wdrożyć system CRM po to, żeby zespół sprzedażowy nie musiał poświęcać dużo czasu na codzienną organizację pracy i mógł skupić się na swoich zadaniach.
 • Chcę mieć firmowy profil na Facebooku po to, żeby ściągnąć do firmy wykwalifikowanych pracowników pokazując, jak wspaniale się u nas pracuje.
 • Chcę stworzyć lepszą stronę Internetową po to, żeby pozyskiwała leady dla mojego działu sprzedaży.

Internet i narzędzia dostępne za jego pośrednictwem mogą Ci pomóc w osiągnięciu dowolnych celów, jeżeli tylko jasno je zdefiniujesz. I wcale nie muszą to być cele typu "więcej".

Każdy wykonawca czy pracownik odpowiedzialny za Digital musi wiedzieć, czego dokładnie chcesz, jakie cele mają być realizowane i po co. W przeciwnym wypadku dostaniesz "jakieś działania", "jakieś zasięgi" i "ileś lajków", które mają się nijak do kierunku Twojego biznesu.

 2. Największa przeszkoda, którą napotkasz Digitalizując biznes pochodzi z wewnątrz

Powiedzmy, że Twoim celem jest zdjęcie sobie codziennego zarządzania przedsiębiorstwem z głowy i (przy wsparciu systemu) przekazanie tej roli komuś innemu. Wiesz, że aby to zrobić, potrzebujesz przestawić firmę na procesowy sposób pacy, dzięki któremu zarządzenie jej bieżącym funkcjonowaniem będzie łatwiejsze i bardziej usystematyzowane.

Inwestujesz więc w system do zarządzania zadaniami i zaczynasz tworzyć pierwsze procesy. Pracujesz jak szalony. Jesteś zmotywowany i rozpędzony, ponieważ widzisz światełko w tunelu codziennej biznesowej udręki. Po kilku dniach kończy się asfalt i zaczynasz jechać po grząskim błocie. Twój bolid napotyka coraz większy opór, aż finalnie rozbija się o wielki mur z żelbetonu.

Największa trudność którą napotkasz Digitalizując biznes, to paradoksalnie nie wybór odpowiedniego narzędzia czy jego cena, ale wewnętrzny opór organizacji przed zmianą. 

Widziałem sporo bardzo dobrych projektów Digitalowych które umierały, ponieważ nie zostały odpowiednio wdrożone i zakomunikowane wewnątrz organizacji.

Żeby to zrozumieć, przyjmij na chwilę punkt widzenia swoich ludzi.

 • Ty widzisz w systemie CRM szansę na poprawienie wyników i odciążenie zespołu. Zespół widzi w nim konieczność zmian utartych nawyków, przyzwyczajeń i oko wielkiego brata, które będzie ich precyzyjnie monitorować i rozliczać.
 • Ty w procesowym zarządzaniu firmą widzisz możliwości automatyzacji, oszczędność czasu i optymalizację zasobów. Twój zespół widzi w tym bezsensowne zmienianie się w korporację, ograniczenie wolności pracy oraz próbę inwigilacji.
 • Ty w marketingu cyfrowym widzisz szansę na wzrost i odciążenie działu handlowego w mozolnym procesie prospectingu. Zespół handlowy widzi bezwartościowe kontakty z Internetu, które tylko zajmują czas.

Wszystkie powyższe, to przykłady z prawdziwego życia, których doświadczyłem osobiście. Jest tylko jeden wniosek, który z nich wynika:

Najważniejszą rzeczą w procesie Digitalizacji biznesu (niezależnie od tego, co chcesz zrobić), jest odpowiednie sprzedanie tej koncepcji wewnątrz organizacji. Czym większej ilości osób będzie dotyczyła zmiana, tym bardziej powinieneś o to zadbać.

3. Zacznij od małej skali

Rozpoczynanie digitalizacji od wprowadzania wielkich i radykalnych zmian jest błędem. Musi chwilę potrwać, zanim organizacja zrozumie i nauczy się wykorzystywać nowe narzędzia i możliwości.

Dlatego warto zacząć wdrażać duże zmiany małymi krokami. Przykładowo:

 1. 1
  Wdrażanie projektowego systemu pracy zacznij od jednego, małego zespołu, a następnie dodawaj do niego po kolei kolejne działy organizacji. Dzięki temu ludzie, którzy znają narzędzie dłużej, będą mogli pomóc we wdrożeniu się nowym.
 2. 2
  Wdrażanie nowego narzędzia zacznij od wykorzystywania jednej podstawowej funkcji. Przykładowo, narzędzia do zarządzania procesami można zacząć używać jako wewnętrznego komunikatora, który ma zastąpić maile, albo wewnętrznego systemu przechowywania plików i dużych załączników, aby nie przesyłać ich za pomocą maili.
 3. 3
  Działania marketingowe można zacząć od promowania jednego produktu lub segmentu w Twojej ofercie i w miarę postępów stopniowo rozszerzać na pozostałe.
 4. 4
  Tworzenie treści na potrzeby marketingu można zacząć od spisania odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania klientów po to, aby przy kolejnych pytaniach zespół mógł odesłać klienta do odpowiedzi, zamiast pisać ją każdorazowo od zera.

Powyższe przykłady są również zaczerpnięte z prawdziwych wdrożeń. Sprawdziły się, ponieważ rozłożyły krzywą uczenia się organizacji na mniejsze fragmenty. Inaczej mówiąc, organizacja, która uczy się danego narzędzia lub sposobu pracy etapami, stawia mniejszy opór.

4. Myśl o obecności w Internecie jak o budowaniu punktu w galerii handlowej

Lubię porównywać Internet do ogromnej galerii handlowej, ponieważ takie porównanie pozwala dobrze ukierunkować myślenie o obecności tam.

Jako przedsiębiorca możesz skorzystać z dobrodziejstw galerii handlowej na wiele sposobów:

 • Możesz otworzyć punkt sprzedaży towarów fizycznych (sklep).
 • Możesz otworzyć punkt pozyskiwania leadów (ludzie z banków zaczepiający przechodniów i oferujący karty kredytowe).
 • Możesz otworzyć punkt sprzedaży usług (biuro podróży).
 • Możesz zarabiać na rozdawaniu ulotek z ofertami innych punktów (afiliacja).
 • Zamiast otwierać własny punkt, możesz umieścić swoje produkty na półce w innym punkcie, np. największym sklepie wielobranżowym w galerii (serwisy aukcyjne).

Niezależnie od tego, jak chcesz wykorzystywać galerię handlową w swoim biznesie, musi stać za tym konkretny cel i określona mechanika. Samo stworzenie strony Internetowej twojego biznesu z podstronami "O nas" i "Oferta" to trochę tak, jakbyś zostawił stos ulotek  w jakimś ciemnym, zapomnianym kącie galerii. Efekt z takiego działania będzie zerowy. Co zatem zrobić?

Każdy punkt w galerii handlowej ma swoje cele i mechanikę działania. Sprzedawcy z banków zaczepiają ludzi o określonym profilu demograficznym, biura podróży tapetują przeszklone witryny ofertami "Last Minute", a największy sklep wielkopowierzchniowy zabija cenowo wszystko, co stara się z nim konkurować.

Zatem rozpoczynając swoje działania w internecie powinieneś określić:

 1. 1
  Jakie cele ma realizować Twoja strona i inne punkty styku z klientem (np. profile w mediach społecznościowych).
 2. 2
  Jakie mechanizmy muszą zadziałać, aby cele były realizowane (np. co musi zawierać strona, aby generować leady).
 3. 3
  Jeżeli otwierasz sklep, to jaki masz plan na konkurowanie z tym wielkopowierzchniowym molochem obok, który może zaoferować to samo co Ty, tylko o 30% taniej?

Zdobywając praktyczną wiedzę o Digitalu zwiększasz swoje szanse na sukces

Digitalizacja firmy nie należy do zadań łatwych. Szczególnie jeżeli nie masz czasu na uczenie się technologii i marketingu od podstaw. Treści na niniejszej stronie Tworzę właśnie po to, aby pomóc przeprowadzić ten proces jak największej liczbie właścicieli firm i managerów. Jeżeli chcesz być na bieżąco z praktyczną wiedzą z zakresu Digitalu i na jej podstawie rozwijać nowe biznesowe kompetencje, poniżej możesz zapisać się na bezpłatny newsletter.

__CONFIG_group_edit__{}__CONFIG_group_edit__
__CONFIG_local_colors__{"colors":{"2c084":"Picton Blue","d9baf":"Royal Blue","b3ee6":"Link Water"},"gradients":{}}__CONFIG_local_colors__

W pełni wykorzystaj Digital w biznesie!

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj praktyczne wskazówki, dzięki którym jeszcze lepiej wykorzystasz Internet w biznesie.


Żadnego spamu, przeważnie raz w tygodniu.

O autorze

Paweł Bieniek

Pomagam przedsiębiorcom w zarządzaniu marketingiem i sprzedażą w oparciu o procesy i dane, aby bez konieczności kończenia specjalistycznych kursów byli w stanie szybciej skalować swoje firmy. Swoją ekspertyzę opieram na dwóch dekadach doświadczenia w biznesie, marketingu i sprzedaży.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>