5 grudnia, 2019

Instalacja piksela Facebooka Google Tag Manager instrukcja krok po kroku

Jeżeli prowadzisz lub zamierzasz prowadzić kampanie reklamowe na Facebooku lub Instagramie, możesz zdecydowanie zwiększyć ich skuteczność poprzez instalację tzw. „Piksela Facebooka”.

Czym jest piksel Facebooka?

W dużym skrócie: Piksel Facebooka to krótki fragment kodu służący do przekazywania informacji o zachowaniach użytkowników twojej strony Facebookowi. Działa on w sposób bardzo zbliżony do kodu Google Analytics, czyli przy każdym wyświetleniu strony do Facebooka wysyłana jest informacja, że w tym momencie dany użytkownik wszedł na daną stronę.

Po co instalować piksel Facebooka na stronie?

Systemy reklamowe Facebooka są w dużej mierze zautomatyzowane. Potrafią same optymalizować stworzone kampanie w oparciu o pewne założenia, które podajesz podczas ich konfiguracji. Częstym założeniem kampanii jest konieczność przejścia użytkownika na naszą stronę www i wykonanie przez niego jakiejś akcji, np. pobranie oferty czy wypełnienie formularza kontaktowego. 

Poprawnie wpięty i skonfigurowany piksel śledzący wysyła do systemu reklamowego Facebooka informacje, czy ruch pozyskany za pomocą kampanii realizuje wyznaczone cele. Na tej podstawie dobierani są kolejni odbiorcy reklam (mieszczący się w ustalonych warunkach brzegowych).

Bez wpiętego piksela nie jest możliwe skuteczne automatyczne optymalizowanie kampanii, ponieważ system Facebooka nie wie, co robią na twojej stronie użytkownicy. Pozostaje mu tylko wyświetlanie kreacji zgodnie z ustalonymi parametrami.

Dlaczego do instalacji piksela używać Menedżera tagów Google?

Samo wklejenie Piksela na stronę jest proste. Ot, kolejny fragment kodu który musi znaleźć się w źródle strony i uruchamiać na wszystkich podstronach. Dla sprawnego programisty to 15 minut pracy.

Co jednak, jeśli nie masz programisty? Albo nie chcesz spowalniać swojej strony? Nie masz zamiaru dodatkowo inwestować w zaawansowane opomiarowanie poszczególnych funkcji?

Tutaj z pomocą przychodzi bezpłatny Menedżer tagów, Google, który rozwiązuje kilka zasadniczych problemów: 

 1. 1
  Nie potrzebujesz programisty, możesz zarządzać wszystkimi kodami śledzącymi z poziomu panelu www.
 2. 2
  Nie potrzebujesz programisty do zaawansowanego ustawienia analityki. Większość kodów w podstawowej wersji śledzi tylko odsłony serwisu. Zaawansowane działania, takie jak wysłanie formularza czy zakup, wymagają dodatkowego opomiarowana i niekiedy dużego nakładu pracy programistów.
 3. 3
  Nie spowalniasz swojej strony www. Każdy kod wklejony ręcznie w źródle strony musi się wczytać podczas jej uruchamiania, co wydłuża czas całej procedury. Nikt nie lubi długo wczytujących się stron, Google też nie, dlatego szybkość działania witryny jest bardzo ważnym wskaźnikiem w procesie jej pozycjonowania w wyszukiwarkach. Menedżer tagów wczytuje wszystkie dodatkowe skrypty asynchronicznie, dzięki czemu nie spowalniają one twojego serwisu.

Jeżeli nie masz jeszcze konta w Menedżerze tagów Google zapoznaj się z poradnikiem krok po kroku: podstawowa konfiguracja Menadżera Tagów Google.

Zdobądź kod śledzący Piksela Facebooka

Zakładam, że posiadasz już konto reklamowe na Facebooku.

Aby uzyskać kod śledzący, przejdź do menedżera reklam Facebooka, a następnie do zakładki „Piksele” w menedżerze zdarzeń:

Znajdowanie Piksela Facebooka w panelu

Jeżeli masz kilka kont reklamowych, upewnij się, że jesteś na właściwym. Sprawdzisz to w lewym górnym rogu strony. Następnie kliknij w tytuł piksela reklamowego, który chcesz wpiąć na stronę www:

Instalacja piksela Facebooka szczegóły piksela

Z menu po prawej stronie wybierz „Skonfiguruj”, a następnie „Zainstaluj Piksel”:

Zainstaluj piksel Facebooka

W kolejnym kroku wybierz opcję „Zainstaluj kod ręcznie i samodzielnie”:

Samodzielnie zainstaluj piksel facebooka

Na kolejnym ekranie zobaczysz kod Piksela. Kliknij, aby go skopiować. Dla pewności możesz wkleić kod w pustym dokumencie tekstowym, np. w notatniku. 

Kopiowanie kodu piksela facebooka

Dodaj nowy tag w Menedżerze tagów

Zakładam, że posiadasz już konto, oraz pierwszy skonfigurowany kontener w Menedżerze tagów Google. Jeśli nie, zapoznaj się z poradnikiem krok po kroku: podstawowa konfiguracja Menadżera Tagów Google.

Po wybraniu odpowiedniej strony, na której chcesz zainstalować kod, w Menedżerze tagów Google wybierz „dodaj nowy tag”:

Dodawanie nowego tagu w menadżerze tagów Google

Menedżer tagów Google nie ma gotowej konfiguracji kodów dla Piksela Facebooka, dlatego z listy wybierasz „Niestandardowy kod HTML”:

Niestandardowy kod HTML menadżer tagów Google

W konfiguracji tagu robisz trzy rzeczy:

Wklejanie kodu pixela Facebooka do menadżera tagów Google
 1. 1
  Ustawiasz opisową nazwę dla tagu, np. „Piksel Facebooka kod bazowy”. „Kod bazowy” ma tutaj znaczenie, ponieważ wszystkie dodatkowe konfiguracje śledzenia, np. zakup czy wypełnienie formularza, będą realizowane za pomocą innych tagów.
 2. 2
  Wklejasz kod śledzenia podany przez Facebooka w duże, puste pole.
 3. 3
  Klikasz „Zapisz”.

Następnie klikasz w duże białe pole „Reguły”:

Reguły kontenera menadżer tagów Google

Wybierasz regułę „All Pages”, ponieważ Piksel Facebooka powinien być uruchamiany na każdej podstronie:

reguła all pages dla tagu pixela facebooka

Na koniec zapisujesz skonfigurowany w ten sposób tag.

Opublikuj zmiany

Ostatnim krokiem do wdrożenia Piksela Facebooka na twojej stronie jest publikacja zmian w kontenerze.

Klikasz więc w przycisk „Prześlij” w głównym widoku kontenera:

Publikacja zmian konterera w menadżerze tagów Google

 Wprowadzasz dokładny opis zmian, których dokonałeś, następnie klikasz „Opublikuj”: 

Pixel Facebooka menadżer tagów publikacja zmian

Gratuluję, właśnie wdrożyłeś Piksel Facebooka na swoją stronę www! Dla pewności, przetestuj jeszcze jego działanie.

Przetestuj działanie Piksela Facebooka na swojej stronie

Do testowania działania Piksela Facebooka służy bezpłatna wtyczka do przeglądarki Chrome o nazwie „Facebook Pixel Helper”. Możesz ją pobrać tutaj: https://chrome.google.com/webstore/detail/facebook-pixel-helper/fdgfkebogiimcoedlicjlajpkdmockpc

W celu sprawdzenia kodu zainstaluj wtyczkę w przeglądarce, wejdź na swoją stronę i kliknij w ikonkę wtyczki. Powinna ona wykryć działanie kodu:

Wtyczka Facebook Pixel Helper testowanie instalacji kodu

Bądź na bieżąco z analityką internetową

Wiedza z zakresu analityki internetowej mocno przydaje się w prowadzeniu biznesu i zarządzaniu marketingiem online. Zapisz się na nasz newsletter, aby co jakiś czas otrzymywać praktyczne i inspirujące wskazówki, dotyczące wykorzystania Internetu w biznesie! 

__CONFIG_group_edit__{}__CONFIG_group_edit__
__CONFIG_local_colors__{"colors":{"2c084":"Picton Blue","d9baf":"Royal Blue","b3ee6":"Link Water"},"gradients":{}}__CONFIG_local_colors__

W pełni wykorzystaj Digital w biznesie!

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj praktyczne wskazówki, dzięki którym jeszcze lepiej wykorzystasz Internet w biznesie.


Żadnego spamu, przeważnie raz w tygodniu.

O autorze

Paweł Bieniek

Pomagam przedsiębiorcom w zarządzaniu marketingiem i sprzedażą w oparciu o procesy i dane, aby bez konieczności kończenia specjalistycznych kursów byli w stanie szybciej skalować swoje firmy. Swoją ekspertyzę opieram na dwóch dekadach doświadczenia w biznesie, marketingu i sprzedaży.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>